‹ Prev
Next ›
Lorell Magnifier Lamp with Clamp-On - 33" Height x 5.1" Width - 22 W Bulb - Glass, Metal - Black
Product Details
General Information
| Maximum Bulb/Tube Power | 22 W |
| Power Consumption | 22 W |
| Product Color | Black |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Product Name | Magnifier Lamp with Clamp-On |
| Width | 5.1" |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Height | 33" |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Lamps |
Description
Magnifying lamp features a 4" glass lens that magnifies items by 175 percent to give you a closer look at your items. The long, adjustable arm provides a 37" reach to easily observe large or small items. 9.4-watt bulb delivers a glare-free, natural daylight effect to ensure your items stay bright and vivid. Plus, a convenient wire handle makes adjustments simple for easy maneuverability. Magnifying lamp with a metal clamp is designed to attach to surfaces up to 2-1/2" in thickness.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews