‹ Prev
Next ›
Lorell Full-sided Upholstered Arms Guest Chair - Black Seat Color - Leather Seat Material - Black Back Color - Leather Back Material - Mahogany Frame Color - Wood Frame Material - 1 Each
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Frame Material | Wood |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Seat Feature | Cushioned |
| Product Name | Full-sided Upholstered Arms Guest Chair |
| Width | 24" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Height | 35.5" |
| Features | Sturdy ~ Comfortable ~ Cushioned Back ~ Upholstered |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
| Depth | 25" |
| Country of Origin | China |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Add style and substance to your reception area with this leather-upholstered guest chair. Seat, back and full-sided arms are all covered in leather for a professional, elegant look. Both the seat and back are cushioned for your guest's comfort. Sturdy wood frame comes in Mahogany for the perfect complement to the black leather.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews