‹ Prev
Next ›
Lorell Fuze Modular Series Lounge Bench - Four-legged Base - Black - Leather, Aluminum - 1 Each
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Chair/Seat Type | Bench |
| Color Family | Black |
| Base Shape | Four-legged |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Number of Legs | 4 |
| Product Color | Black |
| Product Material | Leather ~ Aluminum |
| Seat Feature | Cushioned |
| Product Name | Fuze Modular Series Lounge Bench |
| Width | 27.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 28" |
| Country of Origin | China |
| Height | 18" |
| Features | Comfortable ~ Power Outlet ~ Upholstered |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Banqueting & Conference Chairs |
Description
This lounge bench provides comfortable seating and is part of Lorell's Fuze Modular Lounge Series that supports the mobile lifestyle. This series includes ways for guests to easily power their mobile lifestyle with a power outlet, Wi-Fi plug and two USB ports on the side of square and end lounge chairs as well as atop the connector table unit (all sold separately). This leather-upholstered bench with no power outlets fits into multiple configurations that are ideal for impromptu collaboration, reception and lounge areas. Four brushed aluminum legs offer reliable support. Design also includes a thick cushion for the seat. Seat measures 25" wide x 26" deep x 18" high. Weight capacity is 250 lb.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews