‹ Prev
Next ›
Lorell Glass Shaded Desk Lamp - 24" Height x 7.8" Width - 2 x 10 W CFL Bulb - Chrome - Desk Mountable - Chrome - for Desk, Table
Product Details
General Information
| Bulb/Tube Type | CFL |
| Maximum Bulb/Tube Power | 10 W |
| Mount Type | Desk Mountable |
| Power Consumption | 10 W |
| Product Color | Chrome |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Width | 7.8" |
| Product Name | Glass Shaded Desk Lamp |
| Application/Usage | Desk ~ Table |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | Lorell |
| Height | 24" |
| Limited Warranty | 1 Year |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Desk Lamp |
Description
Contemporary desk lamp features a smooth chrome finish, contrasting black leatherette accent and a frosted glass shade to promote a classic style and luxurious charm. Its 24" height stands up tall on your desk to brighten a larger area on your desk and help minimize eyestrain. Desk lamp includes two Type-B, 10-watt, candelabra base CFL bulbs.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews