‹ Prev
Next ›
Lorell Mid-century Modern Flannel Guest Chair - Sled Base - Gray - Armrest - 1 Each
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Armrest | Yes |
| Base Shape | Sled |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Color Family | Gray |
| Number of Legs | 4 |
| Product Color | Gray |
| Seat Feature | Cushioned |
| Product Name | Mid-century Modern Flannel Guest Chair |
| Width | 25.1" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 26.1" |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Height | 33.5" |
| Features | Upholstered Arm ~ Cushioned Back ~ Adjustable Glide ~ Durable ~ Comfortable |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Mid-century modern-inspired guest chair with low-profile arms is upholstered with stylish gray flannel fabric for a professional look. Seat and back are cushioned for comfort. Stable sled base is powder-coated for durability and features adjustable glides. Guest chair meets or exceeds ANSI/BIFMA standards.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews