‹ Prev
Next ›
Lorell Gray Flannel Mid-Century Modern Guest Stools - Four-legged Base - Gray - Armrest - 2 / Carton
Product Details
General Information
| Color Family | Gray |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Base Shape | Four-legged |
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Number of Legs | 4 |
| Product Color | Gray |
| Seat Feature | Cushioned |
| Product Name | Gray Flannel Mid-Century Modern Guest Stools |
| Width | 22" |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Country of Origin | China |
| Depth | 22.3" |
| Features | Upholstered Arm ~ Cushioned Back ~ Adjustable Glide ~ Comfortable |
| Height | 42.5" |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Stools |
Description
Mid-century modern-inspired guest stool with low-profile arms is upholstered with stylish gray flannel fabric for a professional look. It is perfect for standing-height desks or high tables. Seat and back are cushioned for comfort. Stable base is made with four Beech wood legs with adjustable glides. Guest stool meets or exceeds ANSI/BIFMA standards.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews