‹ Prev
Next ›
Lorell Fortress Series Lateral File
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Media Orientation Supported | Lateral |
| Product Color | Charcoal |
| Product Material | Steel |
| Total Number of Drawers | 3 |
| Product Name | Fortress Series Lateral File |
| Width | 42" |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Media Size Supported | A4 ~ Legal ~ Letter |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Application/Usage | File Storage |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 18.8" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Height | 40.1" |
| Features | Anti-tip ~ Security Lock ~ Ball Bearing Slide ~ Reinforced Base ~ Leveling Glide ~ Interlocking ~ Hanging Rail ~ Magnetic Label Holder |
| Drawer Type | File |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Accessories |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
42" wide lateral file features three versatile drawers with hanging file rails for side-to-side filing of letter-size, legal-size or A4-size folders. Each drawer has a magnetic label holder for easy identification where you need it. Design also features a core-removable lock for security, dual locking bars, full-width pull, ball-bearing slide suspension for smooth opening and closing, reinforced base, and four adjustable leveling guides for stabilization. Interlock system prohibits the extension of more than one drawer at a time for your safety. Counterweight prevents tipping. Lateral file meets or exceeds applicable ANSI/BIFMA standards.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews