‹ Prev
Next ›
Lorell Healthcare Reception Big & Tall Sled Base Guest Chair - Silver Frame Color - Powder Coated Steel Frame Material - Sled Base - Black - Vinyl - 1 Each
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Color Family | Black |
| Base Shape | Sled |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Powder Coated Steel |
| Maximum Load Capacity | 500 lb |
| Product Material | Vinyl |
| Product Color | Black |
| Seat Feature | Cushioned ~ Upholstered |
| Product Name | Healthcare Reception Big & Tall Sled Base Guest Chair |
| Width | 34.3" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Height | 34.3" |
| Features | Powder Coated Frame ~ Long Lasting ~ Easy Clean ~ Antimicrobial ~ Cushioned Back ~ Upholstered Back ~ Padded Arm ~ Comfortable |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
| Depth | 19.3" |
| Country of Origin | China |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
This large guest chair is specially designed for healthcare facilities. Thick seat and back cushions are upholstered in healthcare-grade, antimicrobial vinyl so the chair lasts longer and it's easier to clean. Arms are padded with matching polypropylene pads for comfort. Bariatric Healthcare Guest Chair also features a steel frame powder-coated in silver and is equipped with felt pads on the sled base to protect your floor. Weight capacity is 500 lb.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews