‹ Prev
Next ›
Lorell Healthcare Upholstery Guest Chair - Steel Frame Material - Square Base - Black - Vinyl - Armrest - 1 Each
Product Details
General Information
| Frame Material | Steel |
| Color Family | Black |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Base Shape | Square |
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Number of Legs | 4 |
| Product Material | Vinyl |
| Product Color | Black |
| Seat Feature | Upholstered ~ Cushioned |
| Product Name | Healthcare Upholstery Guest Chair |
| Width | 23.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Depth | 22.4" |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Height | 32.8" |
| Features | Antimicrobial ~ Upholstered Back ~ Easy Clean ~ Cushioned Back ~ Stackable |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Healthcare Upholstery Guest Chair is made for healthcare facilities with antimicrobial vinyl upholstery on the seat and back. Thick vinyl is easy to clean so it is perfect for frequent use by different guests. Both seat and back are cushioned for comfort. Polypropylene pads top the fixed arms that are built into the four square tube legs. Use the 275 lb. capacity chair for your lobby or large meeting areas. Stack up to four chairs. Frame is made of steel. Seat measures 18-3/4" wide x 18-3/8" deep x 18-1/8" high. Back size is 17-3/8" wide x 14" high.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews