‹ Prev
Next ›
Lorell Laminate Bookcase - 36" Width x 12" Depth x 36" Height - 3 x Shelf(ves) - Laminated, Sturdy, Contemporary Style, Square Edge, Adjustable Shelf - Espresso - Medium Density Fiberboard (MDF), Laminate - Assembly Required
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Number of Adjustable Shelves | 2 |
| Number of Fixed Shelves | 1 |
| Product Color | Espresso |
| Product Material | Medium Density Fiberboard (MDF) ~ Laminate |
| Total Number of Shelves | 3 |
| Product Name | Laminate Bookcase |
| Width | 36" |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Height | 36" |
| Features | Laminated ~ Sturdy ~ Contemporary Style ~ Square Edge ~ Adjustable Shelf |
| Manufacturer | Lorell |
| Country of Origin | China |
| Depth | 12" |
| Application/Usage | Book Storage |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Accessories |
Description
Sturdy, three-shelf bookcase offers high-quality laminate construction and a contemporary design. Shelves are 3/4" thick and made of 18mm thick, medium-density fiberboard with thermally fused, Espresso laminate for long-lasting use. The visible, one-piece backing behind the shelves is made with 3mm thick, medium-density fiberboard and matching laminate. Both sides are finished. Bookcase features two adjustable shelves, one fixed bottom shelf, square edges and adjustable feet. Each shelf holds up to 75 lb.
From the Manufacturer
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews