‹ Prev
Next ›
Lorell Value Lateral File - 2-Drawer - 30" Width x 18.6" Depth x 28.1" Height - 2 x Drawer(s) for File - A4, Letter, Legal - Interlocking, Ball-bearing Suspension, Adjustable Glide - Light Gray - Steel - Recycled
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Product Material | Steel |
| Product Color | Light Gray |
| Total Number of Drawers | 2 |
| Product Name | Value Lateral File - 2-Drawer |
| Width | 30" |
| Media Size Supported | A4 ~ Letter ~ Legal |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Application/Usage | File Storage |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 18.6" |
| Height | 28.1" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Features | Interlocking ~ Ball-bearing Suspension ~ Adjustable Glide |
| Drawer Type | File |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Accessories |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
Two-drawer lateral file offers side-to-side filing for letter-size, legal-size or A4-size folders with the included hanging file rails to meet your filing needs. Interlock system prohibits the extension of more than one drawer at a time. Counterweight prevents tipping. Both versatile file drawers offer three-part, steel ball-bearing, slide suspension. Commercial-grade lateral file is equipped with a core-removable lock for security, monochromatic drawer pulls, and two adjustable leveling guides for stabilization. Steel construction contains recycled material. 30" wide lateral file meets and/or exceeds applicable ANSI/BIFMA standards.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews