‹ Prev
Next ›
Lorell Deluxe Big & Tall Chair - Black Seat Color - Bonded Leather Seat Material - Black Back Color - Bonded Leather Back Material - 5-star Base - Black - 1 Each
Product Details
General Information
| Color Family | Black |
| Assembly Required | Yes |
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Maximum Load Capacity | 450 lb |
| Product Color | Black |
| Seat Feature | Upholstered ~ Height Adjustment |
| Product Name | Deluxe Big & Tall Chair |
| Width | 22.9" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Depth | 30.3" |
| Height | 46.9" |
| Features | Tilt Tension ~ Upholstered Back ~ Padded Armrest ~ Durable ~ Mobility ~ Comfortable ~ Tilt Lock |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Deluxe Big and Tall Chair supports weight up to 450 lb. and offers the bonded leather upholstery on the thickly cushioned seat and back. Chromed steel arms have soft pads to rest your arms. The 29" diameter five-star base is made of shiny chromed steel for durability and is equipped with casters for easy mobility. Comfort features include pneumatic seat-height adjustment, 360-degree swivel, normal tilt with lock and tilt tension adjustment.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews