‹ Prev
Next ›
Lorell LED Clip-on Desk Lamp - 15.5" Height x 3" Width - 10 W LED Bulb - Plastic - Desk Mountable - Black - for Desk, Table
Product Details
General Information
| Bulb/Tube Type | LED |
| Maximum Bulb/Tube Power | 10 W |
| Mount Type | Desk Mountable |
| Power Consumption | 10 W |
| Product Color | Black |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Width | 3" |
| Product Name | LED Clip-on Desk Lamp |
| Application/Usage | Desk ~ Table |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | Lorell |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Height | 15.5" |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Clip-on Lamp |
Description
Clip-on desk lamp features a gooseneck design that bends and adjusts to easily brighten specific areas of your work space. Heavy-duty, plastic clip secures tightly to your desk while allowing you to move your light when needed. On/off switch is conveniently located on the shade of the lamp for easy access. 10-watt, LED bulb is replaceable for cost-efficient operation. Clip-on desk lamp is perfect for drafting tables, craft stations, standard desks and more.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews