‹ Prev
Next ›
Lorell Accent Guest Chair - Walnut Frame Color - Wood Frame Material - Four-legged Base - Gray - Linen - 1 Each
Product Details
General Information
| Frame Material | Wood |
| Chair/Seat Type | Accent Chair |
| Color Family | Gray |
| Base Shape | Four-legged |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Number of Legs | 4 |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Linen |
| Seat Feature | Cushioned ~ Padded |
| Product Name | Accent Guest Chair |
| Width | 25.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 29" |
| Country of Origin | China |
| Features | Comfortable ~ Upholstered |
| Height | 28" |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Add style and elegance to any reception or lounge area with this Accent Chair. It is upholstered in commercial-grade, gray linen fabric for an upscale look. The chair is not only a fashionable accent. Its extra-large padded seat (25-1/2" wide x 21" deep) is thickly cushioned for extra comfort. Wood frame and four legs are finished in Walnut. Weight capacity is 250 lb.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews