‹ Prev
Next ›
Lorell Low-Back Stack Chairs - Polypropylene Seat Material - Polypropylene Back Material - Low Back - Four-legged Base - Black - 4 / Carton
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Base Shape | Four-legged |
| Chair/Seat Type | Stacking Chair |
| Color Family | Black |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Number of Legs | 4 |
| Product Color | Black |
| Product Name | Low-Back Stack Chairs |
| Width | 21.6" |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 23.3" |
| Height | 31.9" |
| Features | Easy Clean ~ Compact |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Stacking & Folding Chairs |
Description
Low Back Stack Chair offers a convenient, multipurpose seating solution with easy maintenance. Easily wipe clean the back and cradling seat made of tough, reliable polypropylene. Four-leg metal base with powder coating is also easy to clean. Protective feet on the legs make the chairs easier to move and safer for your floors. Stack chairs four high for compact storage. Plastic feet feature guides to align legs for stacking. Seat measures 18-1/8" wide x 16-1/8" deep x 16-15/16" high. Back size is 17-1/2" wide x 12-15/16" high.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews