‹ Prev
Next ›
Lorell Mesh Back Drafting Stool - Black Seat Color - Black Back Color - 5-star Base - Black - 1 Each
Product Details
General Information
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Drafting Chair |
| Color Family | Black |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Product Color | Black |
| Seat Feature | Padded ~ Upholstered ~ Height Adjustment |
| Product Name | Mesh Back Drafting Stool |
| Width | 27" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 25" |
| Height | 48" |
| Features | Breathable ~ Comfortable ~ Padded Armrest ~ Footrest ~ Ratchet Back ~ Back Height Adjustment |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Stools |
Description
Drafting stool offers a breathable mesh back and upholstered, cushioned seat to enhance your comfort. Padded arms adjust in height and width for a position that suits your needs. Rest your feet on the chrome footring. Functions include pneumatic seat-height adjustment, ratchet back-height adjustment and 360-degree swivel. Black, five-star nylon base is equipped with smooth-rolling casters for easy mobility. Weight capacity is 275 lb. Mid-back chair meets or exceeds BIFMA standards.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews