‹ Prev
Next ›
Lorell Mesh Back Guest Chair with Arms - Fabric Seat Material - Plastic Frame Material - Four-legged Base - Black - Armrest - 1 Each
Product Details
General Information
| Frame Material | Plastic |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Color Family | Black |
| Base Shape | Four-legged |
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Number of Legs | 4 |
| Product Color | Black |
| Seat Feature | Cushioned ~ Upholstered |
| Product Name | Mesh Back Guest Chair with Arms |
| Width | 24.6" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Depth | 23.9" |
| Height | 33.6" |
| Features | Lightweight ~ Durable ~ Versatile ~ Easy Clean ~ Glide ~ Breathable |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Guest chair with mesh back offers a lightweight option for guest seating. It is made with a plastic frame and arms for easy lifting and relocation. Durable construction holds up to 275 lb. Breathable mesh back conforms to your guest's body to enhance comfort. Thickly cushioned seat is fabric-upholstered for a professional look. Versatile chair includes both casters for easy rolling and glides for stability.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews