‹ Prev
Next ›
Lorell Mesh Back Guest Stool with Arms - Black Seat Color - Fabric Seat Material - Square Base - 1 Each
Product Details
General Information
| Base Shape | Square |
| Chair/Seat Type | Utility Stool |
| Assembly Required | Yes |
| Seat Feature | Upholstered ~ Cushioned |
| Product Name | Mesh Back Guest Stool with Arms |
| Width | 23.6" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Depth | 22.9" |
| Features | Breathable ~ Padded Arm |
| Height | 42.9" |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Stools |
Description
Guest stool features a mesh back to mold to your natural curvature. The exhaust vent in the plastic cover under the fabric-upholstered, cushioned seat offers even more breathability. Nylon pads top the fixed arms that are built into the four square tube legs. Use for your hospitality or meeting areas. Stack up to 4 high.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews