‹ Prev
Next ›
Lorell Microwave - Single - 1.6 ft? Capacity - Microwave - 11 Power Levels - FuseMetal - Countertop - Black, Silver
Product Details
General Information
| Form Factor | Countertop |
| Function | Microwave |
| Product Material | Metal |
| Product Color | Black ~ Silver |
| Microwave Type | Single |
| Microwave Capacity | 1.6 ft? |
| Number of Power Levels | 11 |
| Width | 21.8" |
| Product Name | Microwave |
| Additional Warranty Information |
1-year limited warranty. |
| Country of Origin | China |
| Depth | 19.1" |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Height | 12.9" |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Cooking Machines |
Description
Microwave with a 1.6 cubic foot capacity features easy-to-use, touch pad controls for a simple way to set your cooking time or settings. Sensor cooking automatically adjusts the cooking time to ensure your foods are perfectly heated. 11 levels of power offer more control to cook or reheat a variety of dishes. Six quick-set menu buttons instantly set a predetermined timer to consistently heat up common dishes with a quick push of a button. Child-safety lock prevents children from operating the microwave to prevent improper use.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews