‹ Prev
Next ›
Lorell Elevate Mesh Mid-Back Office Chair - Black Seat Color - Leather Seat Material - Aluminum Frame Material - 5-star Base - 1 Each
Product Details
General Information
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Aluminum |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Product Name | Elevate Mesh Mid-Back Office Chair |
| Width | 24.9" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Height | 44.1" |
| Features | Headrest ~ Tilt Lock ~ Tilt Tension |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 23.6" |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Executive mid-back chair features a black mesh back, black leather seat and arm pads. Functions include pneumatic seat-height adjustment, 360-degree swivel, tilt tension and tilt lock. Frame and five-star base are made of polished aluminum. Base has casters for easy chair movement.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews