‹ Prev
Next ›
Lorell Sled Guest Stools - Tan Seat Color - Bonded Leather Seat Material - Mid Back - Sled Base - Tan - Bonded Leather - 2 / Carton
Product Details
General Information
| Color Family | Beige |
| Base Shape | Sled |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Assembly Required | No |
| Armrest | No |
| Product Color | Tan |
| Product Material | Bonded Leather |
| Product Name | Sled Guest Stools |
| Width | 18.9" |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Country of Origin | China |
| Depth | 22.3" |
| Height | 39.8" |
| Features | Upholstered ~ Long Lasting ~ Durable |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Stools |
Description
Sled Guest Stool with footring features a mid-century modern-inspired design for a sleek, professional look in your reception area or office. It works great for sit-stand workstations. Cushioned, one-piece shell is upholstered in bonded leather for long-lasting use. Steel sled base is powder-coated for durability. Chair meets or exceeds BIFMA standards.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews