‹ Prev
Next ›
Lorell Mid-back Task Chair - Black Seat Color - Fabric Seat Material - Black Back Color - Mesh Back Material - Mid Back - 1 Each
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Seat Feature | Cushioned |
| Product Name | Mid-back Task Chair |
| Width | 27.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 27.8" |
| Country of Origin | China |
| Features | Adjustable ~ Comfortable ~ Sturdy ~ Adjustable with Tilt Tension Control ~ Breathable ~ Dual Wheel Caster ~ Tilt Lock ~ Upholstered |
| Height | 41.9" |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Task chair mid-back features a breathable mesh back, height-adjustable lumbar support and thickly cushioned seat with fabric upholstery for a comfortable seating experience. The sturdy arms adjust in height and feature soft padding made of polyurethane so you can sit back and relax. Customize the chair for the ideal position with comfort functions including pneumatic seat-height adjustment, tilt lock, adjustable tilt tension and 360-degree swivel. Nylon base is equipped with dual-wheel casters for easy chair movement. Weight capacity is 250 lb.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews