Lorell 20" Box/Box/File Mobile File Cabinet with Full-Width Pull - 15" Width x 19.9" Depth x 27.7" Height - 3 x Drawer(s) for Box, File - Letter - Ball-bearing Suspension, Drawer Extension, Durable, Recessed Drawer - Gray - Steel - Recycled
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Product Material | Steel |
| Product Color | Gray |
| Total Number of Drawers | 3 |
| Product Name | 20" Box/Box/File Mobile File Cabinet with Full-Width Pull |
| Width | 15" |
| Media Size Supported | Letter |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Application/Usage | File |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Depth | 19.9" |
| Country of Origin | Mexico |
| Manufacturer | Lorell |
| Features | Ball-bearing Suspension ~ Drawer Extension ~ Durable ~ Recessed Drawer |
| Drawer Type | Box ~ File |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Height | 27.8" |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Accessories |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
Mobile pedestal file features a high-sided file drawer with full extension for great access to your frequently accessed files. Design also features two box drawers so you have plenty of space to store supplies. Steel ball-bearing, drawer suspension delivers smooth drawer opening and closing. Factory-installed, core-removable lock keeps your letter-size files secure. Drawer pull extends across the entire, recessed drawer front for easy access. Casters are hidden from view and move the pedestal easily when necessary. Steel pedestal offers a 19-7/8" depth to slide easily into your cubicle or other office configuration. Mobile pedestal file in a platinum finish meets or exceeds applicable ANSI/BIFMA standards.