‹ Prev
Next ›
Lorell Modern Low-Back Stool - Low Back - Black - 1 Each
Product Details
General Information
| Color Family | Black |
| Chair/Seat Type | Guest Stool |
| Assembly Required | Yes |
| Product Color | Black |
| Product Name | Modern Low-Back Stool |
| Width | 17.4" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Depth | 14.1" |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Height | 33.5" |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Stools |
Description
Modern Low-Back Stool is the perfect addition to your lounge or breakroom. Polyurethane-upholstered seat in black swivels 180 degrees and features convenient auto return. Powder-coated steel footring around the natural legs offers a reliable footrest. Adjustable glides stabilize the stool on uneven surfaces.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews