‹ Prev
Next ›
Lorell Padded Folding Chairs - Black Seat Color - Fabric Seat Material - Black Back Color - Fabric Back Material - Powder Coated Frame Color - Steel Frame Material - 4 / Carton
Product Details
General Information
| Frame Material | Steel |
| Chair/Seat Type | Folding Chair |
| Assembly Required | No |
| Maximum Load Capacity | 225 lb |
| Seat Feature | Padded ~ Upholstered |
| Product Name | Padded Folding Chairs |
| Width | 18.1" |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Country of Origin | China |
| Depth | 19.3" |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Features | Padded Back ~ Comfortable ~ Lightweight ~ Upholstered Back |
| Height | 29.6" |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Stacking & Folding Chairs |
Description
Folding chair features enhanced comfort with padded seat and back upholstered in fabric. Riveted U-braces between front and back legs and powder-coated steel frame offer extra support. Weight capacity is 225 lb. 7/8" tubular frame with 5/8" leg connecting tube offers a lightweight design for easy setup. Endcaps on the legs protect floor surfaces.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews