‹ Prev
Next ›
Lorell Injection-molded Folding Chairs - X-Style Base - Black - Plastic - 4 / Carton
Product Details
General Information
| Base Shape | X-Style |
| Chair/Seat Type | Folding Chair |
| Color Family | Black |
| Assembly Required | No |
| Maximum Load Capacity | 225 lb |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Product Name | Injection-molded Folding Chairs |
| Width | 17" |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Height | 31.5" |
| Features | Contoured Back ~ Comfortable ~ Wear Resistant ~ Tear Resistant |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Stacking & Folding Chairs |
Description
Folding chair features a contoured back to offer comfortable seating during any event. Powder-coated exterior resists normal wear-and-tear to maintain its professional appearance. Welded braces increase its stability for safe support. Folding chair is designed to hold up to 225 lb.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews