‹ Prev
Next ›
Lorell Millenia Series Adjustable Task Stool with Back - Black Seat Color - Black - 1 Each
Product Details
General Information
| Color Family | Black |
| Chair/Seat Type | Drafting Chair |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Product Color | Black |
| Product Name | Millenia Series Adjustable Task Stool with Back |
| Width | 24" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 24" |
| Country of Origin | Taiwan |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
| Height | 50.5" |
| Features | Durable ~ Foot Ring |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Stools |
Description
Adjustable Millenia Task Stool offers molded seat and back to allow comfortable, all-day use. Durable shellback and seat base provide clean smooth lines. Adjustable back gives support where you need it. Functions include pneumatic seat-height adjustment from 22" to 32" , adjustable back height, adjustable seat depth and 360-degree swivel. 19" diameter chrome footring is height-adjustable.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews