‹ Prev
Next ›
Lorell Accession Club Chair - Black Seat Color - Leather Seat Material - Black Back Color - Leather Back Material - Four-legged Base - 1 Each
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Base Shape | Four-legged |
| Chair/Seat Type | Reception Seating |
| Number of Legs | 4 |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Product Name | Accession Club Chair |
| Width | 36" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Depth | 34.5" |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Height | 31.3" |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Chair is part of the modern, Lorell Accession Collection that is made with an open, inviting design and bonded black leather. Back meets the seat at a slightly obtuse angle for a relaxing experience while waiting. Raised sides provide comfortable armrests. Thick foam cushions are CA117 fire-retardant. Four sturdy, wooden legs with a Mahogany finish support the chair. Weight capacity is 250 lb.
From the Manufacturer
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews