‹ Prev
Next ›
Lorell Reception Side Chair with Molded Cap Arms - Black Seat Color - Mesh Back Material - Steel Frame Material - Four-legged Base - 1 Each
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Chair/Seat Type | Reception Seating |
| Base Shape | Four-legged |
| Frame Material | Steel |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Number of Legs | 4 |
| Product Name | Reception Side Chair with Molded Cap Arms |
| Width | 24" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Height | 32.9" |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
| Depth | 24" |
| Country of Origin | China |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Reception side chair features a mesh back, molded plastic arms and painted, tubular steel frame with four stylish legs. Seat offers a waterfall design for comfortable seating. Stack up to four high. Reception chair holds up to 250 lb. on the 1.5mm thick frame.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews