‹ Prev
Next ›
Lorell Round-Back Upholstered Stack Chairs - Blueberry, Black Seat Color - Fabric Seat Material - Charcoal Frame Color - Steel Frame Material - Blue, Black - 4 / Carton
Product Details
General Information
| Frame Material | Steel |
| Color Family | Multicolor |
| Chair/Seat Type | Stacking Chair |
| Assembly Required | No |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Product Color | Blue ~ Black |
| Seat Feature | Padded ~ Upholstered |
| Product Name | Round-Back Upholstered Stack Chairs |
| Width | 18" |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Country of Origin | China |
| Depth | 22" |
| Height | 35.5" |
| Features | Stackable |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Stacking & Folding Chairs |
Description
Upholstered stack chairs feature a round-back styling, a charcoal powder-coat finish and a 1-1/2" thick padded seat for comfort. Seat and back are upholstered in blueberry/black fabric. Chairs also offer a rugged, 7/8" tubular steel frame that holds up to 275 lb. Stack up to eight high.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews