‹ Prev
Next ›
Lorell Folding Chairs - Beige Seat Color - Steel Seat Material - Beige Frame Color - Steel Frame Material - 4 / Carton
Product Details
General Information
| Frame Material | Steel |
| Chair/Seat Type | Folding Chair |
| Assembly Required | No |
| Maximum Load Capacity | 225 lb |
| Product Name | Folding Chairs |
| Width | 19.4" |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Country of Origin | China |
| Depth | 18.3" |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
| Height | 29.6" |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Stacking & Folding Chairs |
Description
Folding chair features riveted U-braces between front and back legs and powder-coated steel frame. 7/8" tubular frame with 5/8" leg connecting tube offers a lightweight design for easy setup. Endcaps on the legs protect floor surfaces. Weight capacity is 225 lb.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews