‹ Prev
Next ›
Lorell Mid-back Mesh Office Chair - Black Seat Color - Fabric Seat Material - Black Back Color - Nylon Back Material - 5-star Base - Black - 1 Each
Product Details
General Information
| Base Shape | 5-star |
| Color Family | Black |
| Chair/Seat Type | Management Chair |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Product Color | Black |
| Seat Feature | Upholstered ~ Angle Adjustment ~ Height Adjustment |
| Product Name | Mid-back Mesh Office Chair |
| Width | 25.4" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 25.4" |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Height | 40" |
| Features | Back Angle Adjustment ~ Ratchet Back ~ Reinforced ~ Hooded Double Wheel Caster ~ Mobility |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Mesh mid-back chair features a high-strength, elastic, nylon mesh back and fabric-upholstered seat. Two-way adjustable armrests have black polypropylene arm racks. Seat and back angles can adjust independently. Other functions include ratchet back, pneumatic seat-height adjustment and 360-degree swivel. The 26" diameter, five-star base is made of reinforced nylon and is equipped with 50mm hooded, dual-wheel casters for easy mobility. Weight capacity is 275 lb. Seat measures 20-9/10" wide x 21-3/10" deep. Back size is 19-3/10" wide x 20" high.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews