‹ Prev
Next ›
Lorell Writing Tablet Arm Student Desks - Tubular Steel Frame Material - Four-legged Base - Navy, Oak - Polypropylene - Armrest - 2 / Carton
Product Details
General Information
| Frame Material | Tubular Steel |
| Base Shape | Four-legged |
| Chair/Seat Type | Student Chair |
| Color Family | Multicolor |
| Assembly Required | No |
| Armrest | Yes |
| Number of Legs | 4 |
| Product Material | Polypropylene |
| Product Color | Navy ~ Oak |
| Product Name | Writing Tablet Arm Student Desks |
| Width | 29.5" |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 20" |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
| Height | 30" |
| Features | Book Rack ~ Swivel Glide ~ Easy Clean |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
With a compact, tablet-arm configuration, this chair-desk combo is ideal for space-saving footprints in classrooms and training rooms. The Medium Oak, high-pressure laminate writing surface offers enough room for modern note-taking and an openness to encourage collaboration. The chrome wire bookrack provides spacious storage for books and bags. One-piece, molded polypropylene shell in Navy allows easy cleaning. Design also features a four-leg base, 18" high seat and tubular steel frame with nylon swivel glides for stability.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews