‹ Prev
Next ›
Lorell Training Room Guest Chairs - Black Seat Color - Fabric Seat Material - Mesh Back Material - Metal Frame Material - Rectangular Base - Black - 2 / Carton
Product Details
General Information
| Frame Material | Metal |
| Assembly Required | Yes |
| Armrest | No |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Color Family | Black |
| Base Shape | Rectangular |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Number of Legs | 4 |
| Product Color | Black |
| Product Name | Training Room Guest Chairs |
| Width | 24.7" |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Depth | 24" |
| Country of Origin | Taiwan |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
| Height | 37" |
| Features | Swivel Caster ~ Durable |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Versatile, nesting chairs work great in your training or reception area. Mesh back and fabric seat both in black offer comfortable support. Four legs include swivel casters for easy chair movement. Metal frame features a powder-coat finish for durability. Seat flips up to allow chairs to nest for space-saving storage. Weight capacity is 275 lb.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews