‹ Prev
Next ›
Lorell Heavy-duty Translucent Folding Chairs - Clear Seat Color - Plastic Seat Material - Clear Back Color - Plastic Back Material - 4 / Carton
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Chair/Seat Type | Folding Chair |
| Maximum Load Capacity | 225 lb |
| Product Name | Heavy-duty Translucent Folding Chairs |
| Width | 19.8" |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Depth | 18.3" |
| Country of Origin | China |
| Height | 31" |
| Features | Heavy Duty ~ Compact ~ Versatile |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Stacking & Folding Chairs |
Description
Translucent Folding Chairs offer a sophisticated look and versatile seating options. Weight capacity is 225 lb. with the support of the heavy-duty tubular frame. Back rest and seat are made of injection-molded plastic that is translucent for eye-catching rows in your meeting areas. The slot in the back allows easy setup and relocation to storage. Chairs fold for compact storage.
From the Manufacturer
Alternative Products
Reviews
No Reviews