‹ Prev
Next ›
Lorell Vinyl Contoured Task Chair - Vinyl Seat Material - Vinyl Back Material - 5-star Base - Black - Plastic - 1 Each
Product Details
General Information
| Color Family | Black |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Base Shape | 5-star |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Seat Feature | Upholstered |
| Product Name | Vinyl Contoured Task Chair |
| Width | 24" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 17.8" |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Features | Tilt Tension ~ Contoured Back ~ Easy Clean ~ Comfortable ~ Tilt Lock ~ Dual Wheel Caster ~ Mobility |
| Height | 38.5" |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Office Chairs |
Description
Vinyl Task Chair features a contoured back and seat upholstered in easy-to-clean vinyl with a plastic shell for your comfort. Functions include pneumatic seat-height adjustment, 360-degree swivel, tilt, tilt lock and tilt tension control. Five-star nylon base is equipped with 2" diameter dual-wheel casters for easy mobility. Weight capacity is 275 lb.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews