‹ Prev
Next ›
Lorell Westlake Series Executive High-Back Chair - Saddle Seat Color - Leather Seat Material - Black Frame Color - Polyurethane Frame Material - Saddle - 1 Each
Product Details
General Information
| Frame Material | Polyurethane |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Color Family | Brown |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Product Color | Saddle |
| Seat Feature | Upholstered ~ Height Adjustment |
| Product Name | Westlake Series Executive High-Back Chair |
| Width | 26.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Depth | 28.5" |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
| Features | Padded ~ Tilt Lock ~ Tilt Tension ~ Padded Armrest |
| Height | 46.8" |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
Executive high-back chair, part of the Lorell Westlake Series, features bonded leather upholstery with overstuffed cushions, a waterfall seat and padded arms for exceptional comfort. Functions include pneumatic seat-height adjustment (18-1/4" to 21-3/4"), 360-degree swivel, tilt, tilt tension, and tilt lock. Polyurethane frame offers a champagne-colored, powder-coat finish. Seat cushion measures 21" wide x 20-1/2" deep. Back cushion size is 21" wide x 29-1/4" high. Arm height from the floor adjusts from 26-3/4" to 30-1/4". High-back chair meets or exceeds applicable ANSI/BIFMA standards. Meets the CA117 fire-retardant standard.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews