‹ Prev
Next ›
Mayline Valore High Back Training Chair - Red Seat Color - Fabric Seat Material - Black Frame Color - Chrome Frame Material - 2 / Carton
Ships in 3-4 Weeks
Non-Returnable
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Frame Material | Chrome |
| Number of Legs | 4 |
| Product Name | Valore High Back Training Chair |
| Width | 23" |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Height | 36.5" |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Manufacturer | Safco Products |
| Depth | 24" |
| Country of Origin | China |
Product Information
| Brand | Mayline |
| Type | Chair |
Description
Part of the Valore Training Series that is built to last and designed to impress, these High-Back Chairs with arms shine anywhere you put them - training rooms, offices, collaborative areas and even hospitality settings. Comfortable and breathable mesh backs pair with fabric-upholstered, cushioned seats and synchro-tilt movement for elevated comfort. Seats flip up for compact, nesting storage. Four-leg chrome base are equipped with dual-hooded casters for easy mobility. The CA117 approved training chair holds up to 250 lb. Integrated arms are 25" high. Seat measures 18-1/4" wide x 16" deep x 18-1/2" high. Back size is 15-3/4" wide x 20-1/4" high.
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews