‹ Prev
Next ›
Officemate Slim Clipboard Storage Box - 0.50" Clip Capacity - Storage for Paper, Form, Notepad, Pencil, Battery, Pen - 8 1/2" x 11" Sheet Size - Wood - Charcoal - 1 Each
Product Details
General Information
| Board Material | Wood |
| Product Color | Charcoal |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Width | 10" |
| Product Name | Slim Clipboard Storage Box |
| Packaged Quantity | 1 |
| Clip Capacity | 0.50" |
| Assembly Required | No |
| Depth | 1.3" |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Features | Ergonomic Hand Grip ~ Pen Holder ~ Hanger ~ Durable ~ Low Profile Clip |
Product Information
| Brand | Officemate |
| Type | Storage Clipboard |
Description
Slim Clipboard Storage Box features a compact, portable design that easily fits in briefcases or backpacks to give you convenient storage space for files and writing instruments. Low-profile, metal clip with ergonomic finger grips keeps papers tightly secure. Clasp closure prevents the clipboard from opening when traveling. Ample storage space is large enough to store letter-size documents, forms and notepads. Separate storage compartment for pens and pencils prevents them from marking your documents.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews