‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Wide Ruled Flexible Cover Composition Book
- Plain, flexible tagboard cover with square corners.
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Binding Location | Center |
| Number of Sheets | 48 |
| Product Name | Wide Ruled Flexible Cover Composition Book |
| Width | 7" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Basis Weight | 15 lb |
| Assembly Required | No |
| Cover Color | Manila |
| Country of Origin | India |
| Height | 0.25" |
| Length | 8.5" |
| Features | Flexible Cover ~ Portable ~ Smooth |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Business Notebooks & Journals |
Description
Plain cover composition book contains 48 sheets of legal/wide-ruled paper with no margin. Ideal for notes. Recyclable book features a flexible cover and center-sewn construction.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews