‹ Prev
Next ›
PRODUCT TYPES CLEANING CASSETTE - SIZE 25 MM WIDE X 16.4 FT. (5 M) LONG - FOR US
- Works with Original
- Brother
- VC: VC-500W
- Brother
- 25mm width and 5 metres long
- Print full colour labels for around the office and home
- Genuine Brother label roll that ensures high quality results
Product Details
General Information
| Label Width | 1" |
| Print Technology | Zero Ink (ZINK) |
| Product Material | Paper |
| Type | Continuous label |
| Tape type | CZ |
| Product colour | White |
| Print technology | Direct thermal |
| Country of origin | Philippines |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Brand compatibility | Brother |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Tape width | 2.5 cm |
| Tape length | 5 m |
| Width | 65 mm |
| Depth | 65 mm |
| Height | 120 mm |
| Weight | 90 g |
| Package type | Box |
| Package weight | 100 g |
| Pallet gross height | 17.2 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 147 pc(s) |
| Layers per pallet | 7 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 21 pc(s) |
| Pallet gross weight | 492.8 kg |
| Products per pallet | 4410 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Label Tape |
Key Data
| Recyclable | Yes |
Description
This genuine Brother CZ-1004 label roll allows you to print full colour labels for a wide range of labelling needs. 25mm in width and 5 metres in length, it can be used in the office or home for identification of files, boxes, shelves, personal possessions or other important items. Add a personalised touch to your craft projects. From photos, to images to symbols, give your creations that added personal touch with full colour labels. Uses ZINK Zero-Ink Printing Technology to produce full colour prints without using ink. (Labelling images shown used various width CZ rolls and are for illustrative purposes only)
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews