‹ Prev
Next ›
MasterVision Mobile Glass Panel Divider - 50" Width x 22" Depth x 80.30" Height - Glass - Aluminum, Transparent - 1 Each
- Sturdy and durable aluminum structure.
- Tempered clear glass for increased safety.
- Writable glass dry-erase surface to display notes and ideas.
- Use adhesive document holders to maximize the panel area.
- Mobile and easily moved to different areas and spaces.
- Easy to clean, sanitize, and disinfect.
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Weight (Approximate) | 68 lb |
| Product Color | Aluminum ~ Transparent |
| Product Material | Glass |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Address | http://www.bisilque.com |
| Product Name | Mobile Glass Panel Divider |
| Width | 50" |
| Country of Origin | Portugal |
| Depth | 22" |
| Manufacturer | Bi-silque S.A |
Product Information
| Brand | Bi-silque |
| Type | Divider |
Description
Due to the COVID-19 pandemic, social distancing and personal protection have become the new norm in order to stay safe. MasterVision introduces to you the Protector Series, designed specifically to protect you in public spaces. Self-Standing Transparent Glass Panel Divider is an important tool to help users maintain a safe space while acting as a protection shield. Integrated in a sturdy aluminum structure and has easy glide castors to give full mobility.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews