‹ Prev
Next ›
RHINO 3/4IN X 11.5FT, YELLOW FLEXIBLE NYLON LABELS
- Tear-proof industrial-strength adhesive resists moisture, extreme temperatures, UV light and more, so labels won’t curl or fall off
- For flat or textured surfaces, wiring or flags
- Thermal transfer printing technology – label text won’t smudge, smear or fade
- Easy-to-peel, split-back design makes applying labels quick
- Available variety of label widths and a broad colour assortment that meets key OSHA, ANSI and ISO standards
- Compatible with DYMO LabelManager and DYMO Rhino Industrial Printers
Product Details
General Information
| For Use With | DYMO LabelManager and DYMO Rhino Printers |
| Form | Dymo Rhinopro Tape |
| Dimensions | 19mmx3.5m |
| Compatible Or Original | Original |
| Material | Flexible Nylon |
| Manufacturer | Dymo |
| Tape Size | 19mm |
| Tape Width | 19mm |
| Text Colour | Black |
| Tape/Label Colour | Yellow |
Product Information
| Brand | Dymo |
| Type | Label Tape |
Description
DYMO Rhino Nylon Fabric Labels are perfect for labelling wires, cables and rounded surfaces. Flexible Nylon labels conform and stick tightly to wires, cables, curved and textured surfaces. Tear-proof material resists damage when pulled through tight spaces or conduits.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews