‹ Prev
Next ›
Roaring Spring EnviroNotes Earthtone 1-Subject Notebook
Ships in 6-10 Business Days
Non-Returnable
- Wireless notebook features tape-bound covers.
- Smooth, white, 15 lb writing paper is college ruled with a red margin line.
- Paper is produced from Sugarcane fiber, a sustainable post-agricultural paper.
- 3-hole punched for use in standard 3-ring binders.
Product Details
General Information
| Binding Type | Glued/Tapebound |
| Binding Location | Side |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Number of Sheets | 70 |
| Product Name | EnviroNotes Earthtone 1-Subject Notebook |
| Width | 9" |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
| Post-consumer-waste% | 3% |
| Height | 0.33" |
| Length | 11" |
| Features | Smooth ~ Micro Perforated ~ Easy Tear ~ Hole-punched |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Basis Weight | 15 lb |
| Country of Origin | United States |
| Cover Color | Dark Red ~ Black ~ Dark Blue ~ Green |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Notebook |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
One subject "Environotes" wireless notebook. Smooth, white, 15 lb writing paper is college ruled with a red margin line. Sheets are micro-perforated for easy and clean tear-out to 11 x 8.5. Covers are produced from high-recycled content 25-point Reprise board. The back cover is 35-pt brown kraft. The book is glued, and tape bound and is 3-hole punched.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews