- Ideal for front and back of house food-service applications, from kitchen food-prep tasks to table service.
- Metal uprights and durable, structural web body.
- Fully open shelves with easy-to-clean surfaces.
- Easy to maneuver.
- Comfortable, easy-grip handles.
- Quiet, nonmarking 4" swivel casters.
- Each shelf supports up to 100 lb.
<
>
Rubbermaid Commercial 3-Shelf Mobile Utility Cart - 3 Shelf - 300 lb Load Capacity - 4" Caster Size - Aluminum - 40.60" Width x 20" Depth x 37.80" Height - Aluminum Frame - Gray - 1 Each
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Product Material | Aluminum |
| Product Color | Gray |
| Total Number of Shelves | 3 |
| Product Name | 3-Shelf Mobile Utility Cart |
| Width | 40.6" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Height | 37.8" |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Depth | 20" |
| Country of Origin | United States |
| Caster Size | 4" |
Product Information
| Brand | Rubbermaid |
| Type | Carts |
Description
Sized to carry large loads and reduce return trips, Xtra™ Utility Carts are ideal for both front and back of house food-service applications, from kitchen food-prep tasks to table service. Metal uprights and durable, structural web body resist scratches, chips and rust. Fully open shelf design with easy-to-clean surfaces ensures easy loading and unloading. Lightweight and easy to maneuver with comfortable, easy-grip handles and quiet, nonmarking 4" swivel casters. Each shelf supports up to 100 lb.
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
