- Sturdy, collapsible carts.
- Robust, stainless steel frame.
- Compact and collapsible.
- Multi-stream options for easy sorting.
- Easy-to-clean detachable bag.
- Premium, quiet casters.
- Bumper guards.
<
>
Rubbermaid Commercial 4-Bushel Collapsible X-Cart - 220 lb Load Capacity - 24.10" Length x 20.30" Width x 24" Height - Stainless Steel Frame - Black - 1 Each
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Maximum Load Capacity | 220 lb |
| Product Color | Black |
| Product Name | 4-Bushel Collapsible X-Cart |
| Weight (Approximate) | 17 lb |
| Width | 20.3" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Height | 24" |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Country of Origin | Albania |
Product Information
| Brand | Rubbermaid |
| Type | Carts |
Description
Collapsible carts are sturdy enough to transport items where they need to go. Strong, powder-coated stainless steel frame. Compact carts reduce by 75% when collapsed, minimizing necessary storage space. Multi-stream bag options allow for easy sorting of contents. Premium, quiet casters provide easy movement without disturbing guests. Bumper guards add extra protection during transport.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
