- Sturdy, collapsible carts.
- Robust, stainless steel frame.
- Compact and collapsible.
- Multi-stream options for easy sorting.
- Easy-to-clean detachable bag.
- Premium, quiet casters.
- Bumper guards.
<
>
Rubbermaid Commercial 8-Bushel Collapsible X-Cart - 220 lb Load Capacity - 35.70" Length x 24.10" Width x 34.60" Height - Stainless Steel Frame - Black - 1 Each
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Maximum Load Capacity | 220 lb |
| Product Color | Black |
| Product Name | 8-Bushel Collapsible X-Cart |
| Width | 24.1" |
| Weight (Approximate) | 22 lb |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Height | 34.6" |
Product Information
| Brand | Rubbermaid |
| Type | Carts |
Description
Collapsible carts are sturdy enough to transport items where they need to go. Strong, powder-coated stainless steel frame. Compact carts reduce by 75% when collapsed, minimizing necessary storage space. Multi-stream bag options allow for easy sorting of contents. Premium, quiet casters provide easy movement without disturbing guests. Bumper guards add extra protection during transport.
Alternative Products
Reviews
No Reviews
