<
>
Rubbermaid Commercial Brute Square Container Dolly - 300 lb Load Capacity - Plastic - 17.25" Width x 6.25" Height - Black - 2 / Carton
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Product Name | Brute Square Container Dolly |
| Width | 17.3" |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Country of Origin | United States |
| Height | 6.3" |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
Product Information
| Brand | Rubbermaid |
| Type | Dollies & Skates |
Description
Brute Square Dolly delivers easy mobility and maneuverability of heavy loads for Brute Square 28 gallon and 48 gallon Containers without lids (3526, 3536). All plastic, professional-grade construction resists rust, chipping and denting. Heavy-duty wheels with swivel capabilities are designed for ease of mobility. Dolly offers up to a 300 lb. continuous static load rating.
Alternative Products
Reviews
No Reviews
