<
>
Rubbermaid Commercial Brute Tandem Dolly for 2620, 2632, 2643, 2655, 3526, 3536 Containers - 400 lb Load Capacity - 8" , 3" Caster Size - 45" Length x 20.20" Width x 8" Height - Black - 1 Each
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Maximum Load Capacity | 400 lb |
| Product Color | Black |
| Product Name | Brute Tandem Dolly for 2620, 2632, 2643, 2655, 3526, 3536 Containers |
| Width | 20.2" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Height | 8" |
| Country of Origin | United States |
| Caster Size | 8" ~ 3" |
Product Information
| Brand | Rubbermaid |
| Type | Dollies & Skates |
Description
Boost productivity by transporting two different containers at one time using this Brute Tandem Dolly. Two twist locks hold containers securely and unlock easily for unloading, allowing easy transport of two loaded, 44-gallon Brute containers (sold separately). Maneuver easily across rough floors and around corners with heavy-duty 8" wheels and sturdy 3" swivel casters. Structural foam construction provides superior strength and durability. Load capacity is 400 lb. The innovative center hinge allows smooth movement across uneven surfaces and allows the dolly to fold up for convenient storage when not in use. Tandem Dolly works with Rubbermaid 2620, 2632, 2643, 2655, 3526 and 3536 containers.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
