<
>
Rubbermaid Commercial Instrument Cart - 3 Shelf - 300 lb Load Capacity - 4" Caster Size - 40.60" Width x 20" Depth x 37.75" Height - Gray - 1 Each
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Product Color | Gray |
| Total Number of Shelves | 3 |
| Product Name | Instrument Cart |
| Width | 40.6" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Caster Size | 4" |
| Depth | 20" |
| Country of Origin | United States |
| Height | 37.8" |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
Product Information
| Brand | Rubbermaid |
| Type | Trucks |
Description
Storage/instrument cart is durable and attractive enough for public and behind-the-scenes application. Smooth shelves are easy to clean. Large top work area measures 20" x 40" and features a full-size sliding drawer underneath. The open shelf below has the same measurement. The enclosed bottom shelf has locking doors to secure contents. The tough, structural web construction holds up to 300 lb. Large 4" casters are nonmarking to protect your floors. Sturdy handles on both sides make the cart easily to navigate.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
